Iwona Porozynski
Spread the love

Miej radość z małych rzeczyPrawdziwa sztuka życia polega na tym, aby cieszyć się małym szczęściem. Kiedyś przeczytałam w Angorze pewien krótki wierszyk, który był zatytułowany „Mam”. Autorka tego wiersza wyliczyła wszystko, co posiada, wszystko co było w jej życiu ważne i znaczące. Były w tym najbliższe osoby i zwykłe przedmioty codziennego użytku, takie jak fotel, telefon, czy popielniczka. Dla czytelnika nic niezwykłego, przynajmniej na pierwszy rzut oka, dla niej „choć tak mało, to jednak dużo”. Pani ta nie potrzebuje do szczęścia więcej, a nawet zapewnia nas, że z tym co ma czuje się bogata. Brawo, można tylko pogratulować.

„Nic nie mieć i wszystko posiadać” to odwieczna dewiza wielu mędrców i świętych, którzy żyli bardzo skromnie, lecz mimo to czuli się spełnieni i szczęśliwi. Pewnie nie umiałabyś żyć według takiej zasady, ale jak życie potwierdza do prawdziwego szczęścia potrzeba tak niewiele. Nie przywiązuj zbyt dużej wartości do rzeczy i dóbr materialnych, nie myśl, że stale masz czegoś za mało. Kobiety uwielbiają zbierać, często sztuka dla sztuki, ich szafy pękają w szwach, a czasami warto byłoby dokonać pewnej inwentury. Jeszcze nigdy w życiu nie wyrzucono tylu ubrań, co w dzisiejszych czasach. W Niemczech przy każdym domu stoją kontenery, które są regularnie wypróżniane. Tak, żyjemy w dobrobycie.

Zastanów się nad tym bez czego nie możesz się obyć. Podaruj komuś rzeczy, które zachodzą kurzem w szafie, garderobę, której nie założyłaś przez ostatnie dwa lata. W ten sposób sprawisz radość komuś obcemu, a i sama poczujesz się przy tym lepiej. Być może właśnie wtedy będziesz umiała docenić lepiej swoje życie.

Nikt z nas nie ma wszystkiego, ale każdy ma coś, co nadaje jego życiu sensu, coś z czego może być dumny, z czego powinien się cieszyć. Jednak najwięcej warto się cieszyć z zupełnie innych walorów, np. ze zdrowia, rodziny, poczucia humoru, warto darzy kogoś sympatią, miłować i kochać. Warto! Dla prawdziwego miłośnika życia liczy się tak mało, a jednocześnie tak wiele!


Spread the love

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.